Використання знеболюючих засобів за рецептами високе серед людей похилого віку з ХХН

Нове дослідження показало, що використання як опіоїдів, так і нестероїдних протизапальних препаратів, що відпускаються за рецептом (НПЗЗ), зросло серед пацієнтів із хронічною хворобою нирок (ХХН) у віці 65 років і старше. Ці тривожні тенденції підкреслюють необхідність кращого управління болем у цій популяції.

Серед 6 260 454 бенефіціарів Medicare Part D 9,6% мали ХХН. З 2006 по 2015 рік споживання опіоїдів збільшилося з 31,2% до 42,4%, а використання НПЗЗ - з 10,7% до 16,6% серед пацієнтів із ХХН, доктор медичних наук Раджів Саран, Центр епідеміології та витрат нирок в Ен-Арборі, штат Мічиган, та колеги повідомляють у JAMA Network Open. За словами команди, використання цих анальгетиків досягло максимуму в 2013 році, а потім дещо зменшилось, можливо, завдяки заходам охорони здоров'я, спрямованим на стримування неправильного використання.

Застосування знеболюючого залежало від стадії ХХН. У порівнянні з пацієнтами, у яких не було ХХН, у пацієнтів із ХХН 1-2, 3 та 4-5 стадіями шанси на вживання опіоїдів у 2015 році були вищими на 21%, 30% та 35% відповідно з урахуванням демографічних характеристик та ХХН. Однак у пацієнтів із цими стадіями ХХН відповідно 16%, 29% та 45% зменшились шанси на використання НПЗЗ порівняно з групою, яка не хворіла на ХХН.

Тривале застосування анальгетиків було більш поширеним серед тих, хто мав захворювання на ХХН. У 2015 році більше пацієнтів із ХХН, ніж без ХХН, застосовували опіоїди довше 90 днів: 35,6% проти 29,1% відповідно. Приблизно одна третина пацієнтів із ХХН отримували НПЗЗ за рецептом протягом більше 90 днів, при меншому застосуванні на стадіях 4 - 5 ХХН (23,2%), ніж на стадіях 1 - 2 (33,2%).

Що стосується супутніх захворювань, пацієнти з діабетом, гіпертонією, депресією, раком, болями в спині, болями в шиї, артритом, головним болем, ВІЛ або депресією мали значно більший прийом опіоїдів, НПЗЗ або обох засобів для зняття болю, порівняно з тими, у кого не було ХХН та кожен із цих недуг. Пацієнти з супутніми серцево-судинними захворюваннями мали на 22% менше шансів застосовувати НПЗЗ (Р <.001), ймовірно, через серцево-судинні ризики, пов'язані з цими препаратами, на думку дослідників.

Доктор Саран та його співробітники також спостерігали різницю в застосуванні знеболюючих препаратів за державою, місцевістю та расовою групою. Темношкірі пацієнти мали на 4% більше шансів вживати опіоїди та 22% частіше застосовували НПЗЗ, ніж білі пацієнти. Однак пацієнти з Азії на 41% рідше вживали опіоїди та на 74% частіше вживали НПЗЗ, ніж білі пацієнти.

Важливо, що пацієнти, які коли-небудь вживали опіоїди, мали на 10% більший ризик розвитку термінальної стадії захворювання нирок та на 19% більший ризик смерті. У цьому дослідженні НПЗЗ виявилися, можливо, захищеними, але попередні результати досліджень були суперечливими.

«Необхідні спеціальні запобіжні заходи для лікування пацієнтів із зниженою функцією нирок, які можуть бути більш схильними до виникнення токсичних ефектів лікарських засобів, побічних ефектів, вищих вимог щодо корекції дози та лікарських взаємодій ... Опіоїди можуть подовжити період напіввиведення у пацієнтів із ХХН, що суттєво впливає на центральну нервову систему, що призводить до пригнічення дихання, гіпотонії та звикання», - написали доктор Саран та його колеги. «Застосування НПЗЗ у пацієнтів із ХХН може призвести до нефротоксичності, рівноваги рідин та електролітів, гіпертонії та інших ускладнень».

На думку групи, чіткі клінічні вказівки щодо лікування хронічного болю при ХХН можуть бути виправданими.