СУЧАСНИЙ КОМПЛЕКСНИЙ ПІДХІД У ЛІКУВАННІ АТРОФІЧНОГО ВАГІНІТУ У ЖІНОК МЕНОПАУЗАЛЬНОГО ВІКУ

 

Що таке Клімактеричний період?

Це період, під час якого закінчується менструальний цикл та починається повна перебудова жіночого організму. Процес нерозривно пов'язаний зі старінням та згасанням репродуктивної функції. 

Незважаючи на те що клімактеричний період є закономірним процесом старіння, його перебіг у 50–70 % жінок супроводжується патологічними симптомами.

Атрофічний вагініт – найбільш поширений вид гінекологічної патології у пацієнток віком 55–60 років. Дана патологія істотно знижує якість життя жінок, а лікування є актуальним та складним завданням сучасної медицини.

Як ми вже говорили, прояви атрофії пов’язані з повною перебудовою гормонів та згасанням репродуктивної функції. Естроген не виділяється, клітини слизової атрофуються, стінки розгладжуються – через це слизовий шар виснажується.

Атрофічний вагініт можна розпізнати за такими симптомами:

 

  • відчуття сверблячки та печіння статевих органів;
  • дуже мала кількість виділень з піхви або їх відсутність;
  • почуття сухості та стягнутості статевих губ і промежини;
  • дрібні тріщини і ранки на стінках піхви;
  • невеликі кров'яні виділення після сексу чи огляду лікаря.

 

Ускладнення при атрофічному вагініті

Сухість піхви при менопаузі необхідно лікувати, оскільки слизовий шар є захистом статевих органів від проникнення хвороботворних організмів. Якщо вчасно не діагностувати проблему та не розпочати лікування, це може призвести до таких наслідків:

 

  • Грибкові інфекції
  • Ерозія слизової
  • Запальні захворювання – кольпіти, уретрити, запалення шийки матки та інші
  • Інфікування через мікротріщини

Проблема  лікування  менопаузальних  розладів  неоднозначна,  перевагу  віддають  інтравагінальному  уведенню супозиторіїв з естрогеном. Однак у разі припинення курсу місцевої гормональної терапії симптоматика атрофічного вагініту повертається і часто ускладнюється приєднанням вторинної інфекції.

Група наукових працівників провели оцінювання клінічної ефективності лікування атрофічного вагініту у жінок менопаузального віку за допомогою комбінованої терапії, до складу якої входять  вагінальні свічки з вмістом гіалуронової кислоти.

У рамках дослідження було проведено  клініко-лабораторне обстеження 60 жінок віком від 50 до 65 років із атрофічним вагінітом.

Основна група (30 хворих) з метою лікування отримувала комбіновану терапію: поєднання місцевого уведення естрогену з інтравагінальним уведенням препарату, що містить гіалуронову кислоту.

Пацієнтки контрольної групи (30 жінок) отримували тільки місцеву терапію препаратами естрогену.

В результаті  проведеного лікування у 100 % жінок основної групи та 63,3 % пацієнток контрольної групи (р<0,05) встановлено клінічну та лабораторну ремісію. При цьому в основній групі клінічний ефект відзначений раніше порівняно з жінками контрольної групи.

Через 2 міс після закінчення терапії виявлено виражену ефективність проведеного лікування у 86,7 % пацієнток основної групи та у 53,3 % жінок контрольної групи (р<0,05). У 46,7 % жінок контрольної групи відзначено появу рецидивів захворювання, що потребувало повторного курсу терапії. У хворих основної групи прояви атрофічного вагініту спостерігались лише у 13,3 % хворих.

Проведене дослідження доводить високу ефективність свічок з вмістом гіалуронової кислоти у комплексному лікуванні атрофічного вагініту у жінок менопаузального віку, які подовжують міжрецидивний період та зменшують вираженість клінічної симптоматики рецидивів захворювання.

 

Джерело: «Cучасний комплексний підхід у лікуванні атрофічного вагініту у жінок менопаузального віку», В.О. Бенюк, В.В. Курочка, В.Ф. Олешко, А.А. Момот Національний медичний університет імені О.О. Богомольця, м. Київ, УДК 618.15-002-08-618.173