Сім питань, які найчастіше задають гінекологу (і відповіді на них)

Чи можна завагітніти під час менструації?

Жінок цікавить, чи можна завагітніти під час менструації, якщо не застосовувати додаткові засоби контрацепції. Давно відомий так званий календарний метод контрацепції. Він заснований на тому, що жінка в теорії може завагітніти тільки протягом декількох днів рівно посередині циклу, а безпосередньо перед і під час менструації ймовірність завагітніти дуже низька. Але тут потрібно зробити застереження: відмовитися від додаткових засобів контрацепції жінка може тільки тоді, коли її менструальний цикл точний, як годинник, коли вона веде календар і чітко відстежує все, що відбувається з її організмом. У будь-якому іншому випадку навіть під час менструації завагітніти можна. Жінка, у якої регулярно трапляються якісь збої, не може бути впевнена в тому, що у неї зараз «безпечні» дні циклу.

 

Чи можна займатися сексом під час менструації?

Це скоріше питання ставлення до такого сексу самої жінки. Якщо їй комфортно, якщо вона психологічно готова до такого сексу, то займатися ним можна. Деякі лікарі вважають, що секс в цей час сприяє виробленню великої кількості гормонів і навіть має болезаспокійливий і розслаблюючий ефект. Але потрібно розуміти, що під час менструації шийка матки привідкрита, а порожнина матки, кажучи простою мовою, являє собою ранову поверхню. А значить, підвищується ризик передачі інфекцій. Також існує теорія, що статеве життя під час менструації може підвищувати ризик розвитку ендометріозу. Жінка повинна розуміти всі ризики і сама приймати рішення.

Мені потрібно перевірятися на статеві гормони?

Абсолютно здорова жінка приходить на прийом і заявляє: «Мені потрібно перевіритися на статеві гормони». На моє запитання: «А навіщо?» - дуже часто чую відповіді про те, що подружка здавала, так написано в інтернеті, про це розповідав блогер, це порекомендував зробити лікар-трихолог (останнє стало особливо популярним: жінка звертається до лікаря з приводу випадіння волосся, і її направляють до гінеколога перевірятися на статеві гормони).

Насправді, якщо жінка ні на що не скаржиться, у неї немає репродуктивних проблем, її цикл регулярний, у неї немає вираженої вугрової висипки, оволосіння за чоловічим типом - аналіз на статеві гормони не потрібно здавати. Рекомендації до складання статевих гормонів - це безпліддя, порушення менструального циклу, не виношування вагітності, підозра на ранній клімакс, явні зовнішні прояви гормонального дисбалансу (ріст волосся, акне). У будь-якому іншому випадку, коли жінка приходить до гінеколога з позначеної проблеми, лікар може призначити точкову здачу необхідних гормонів, не розписуючи полотно показників на три листа.

Чи потрібно кожного разу йти до гінеколога, коли з'являється молочниця?

Пацієнтки говорять про те, що вони точно знають, що це молочниця або що це захворювання у них вже було, знають, як його лікувати. Чи можна в такому випадку обійтися без огляду гінеколога? Якщо ви на 100% впевнені, що це молочниця, то так. Але часто жінки приймають за молочницю абсолютно все, навіть прості фізіологічні виділення. Якщо молочниця трапляється частіше, ніж два рази на рік, то це вже серйозний привід звернутися до лікаря, а не займатися самолікуванням.

У мене ерозія. Треба припікати?

Ерозія - це народний термін, в 90% випадків те, що жінка вважає ерозією, правильно називається цервікальною ектопією. Це видима межа двох епітеліїв на шийці матки, один з яких візуально більш яскравий, червоний - звідси і «народний термін». І в переважних випадках цервікальна ектопія лікування не вимагає. Не кажучи вже про такий метод, як припікання. Наприклад, в європейських країнах припікання не робиться, це пережиток пострадянської медицини і необгрунтована маніпуляція, за винятком тих випадків, коли на тлі ектопії або без неї у жінки є лабораторно підтверджені проблеми. Щоб дізнатися, чи є вони, необхідно пройти обстеження - кольпоскопію, здати мазок на цитологію і ВПЛ (вірус папіломи людини).

У мене виявили ВПЛ. Чи означає це, що я захворію на рак шийки матки?

ВПЛ - це вірус, відкрито понад 100 його типів, 14-15 з них - онкогенні. Він впроваджується в клітину і може змінювати її в сторону злоякісного росту. Вірусом людина інфікується при перших статевих контактах, а далі питання імунітету, чи впорається організм з цим вірусом. І це передбачити неможливо. Для цього потрібно хоча б раз на рік приходити на огляд до гінеколога, лікар призначить необхідні аналізи, направить на здачу цитології. Що стосується ризику захворювання на рак, то загальна статистика по країнам СНД на сьогоднішній день така: 15-20 випадків на 100 тисяч жінок. Якщо ви знаєте, що ВПЛ у вас позитивний, просто уважніше ставтеся до свого здоров'я, раз на рік здавайте аналіз на рідинну цитологію.

Чи потрібно робити щеплення від ВПЛ?

Дуже часто мами запитують, чи потрібно робити щеплення дівчаток, яким 9-12 років. Моя думка, що потрібно: щеплення від ВПЛ формує імунітет до моменту проникнення в організм інфекції, тобто до того моменту, як дівчина почне жити статевим життям. Але для дорослої, яка живе статевим життям жінки таке щеплення не має особливого сенсу.